Алекс Палу се отдръпна от Уил Пауър, за да спечели 2-ро поредно GP на Инди и да си върне преднината по точки
AP News | 2024-05-11 | 00:16:34

ИНДИАНАПОЛИС (AP) — Алекс Палу спечели битка с три коли сред лидерите на последния си питстоп, след което Уил Пауър излезе на първо място включи единствения рестарт на Голямата награда на Индианаполис в събота, преди да се оттегли за втората си поредна победа в състезанието.

Испанецът победи австралиеца Уил Пауър до финала с 6.6106 секунди. Победителят от пол Кристиан Лундгаард от Дания остана трети, на повече от осем секунди зад Палу, защитаващия титлата си от серията IndyCar, който се върна на първото място в класирането за сезона. 85 обиколки, печелейки първата си официална победа за сезона и 10-а в кариерата си. Той също така спечели изложбеното състезание на всички звезди през март.

Power завърши на второ място, въпреки че работи с двама нови членове на Team Penske, тъй като неговият стратег на състезанието и инженер са отстранени от две състезания този месец след скандал с измама.

Палу стана първият последователен победител в пътното трасе на Indianapolis Motor Speedway с 14 завоя и дължина 2,439 мили, откакто Пауър го направи за последно през 2017 и 2018 г., въпреки че не беше толкова доминиращ, колкото през 2023 г., когато спечели с почти 17 секунди.

Но и това не беше много близо, тъй като Палу водеше с голяма разлика през по-голямата част от втората половина на състезанието.

Двама от съотборниците на Палу от Нова Зеландия — шесткратният шампион от серията Скот Диксън и Маркъс Армстонг — допълниха челната петица.

Колтън Херта падна от първи на трети по точки, след като завърши седми. Американецът се класира 24-ти.

ПРОБЛЕМА В ДВИГАТЕЛЯ

Състезателният ден на Arrow McLaren започна трудно, когато Chevrolet номер 5 на Пато О'Уорд получи проблем с двигателя по време на сутрешното загряване.

Димът започна да излиза от задната част на колата и Мексиканският пилот излезе от кокпита, преди екипът по безопасността на пистата да трябва да гаси пожар. Екипажът смени двигателя, но О’Уард не беше наказан за промяната и все пак стартира пети.

Но само 17 обиколки след началото на състезанието, той влезе в бокса поради затруднена мощност и вибрации. Той също не беше доволен от стратегията си в края на състезанието, тъй като завърши 13-ти.

Серията IndyCar провежда най-доброто си събитие, Индианаполис 500, на 26 май на историческия овал на Brickyard от 2,5 мили. Квалификациите започват следващата събота със състезанието с шест автомобила, определено за 19 май. Бъмпингът също ще се проведе следващата събота с 34 автомобила, които ще се борят да запълнят традиционната стартова решетка от 33 автомобила.